Wiadomości
parafiazabrzeg.pl
W Czechowicach-Dziedzicach w przeddzień 11 listopada odbyło się odsłonięcie i poświęcenie odbudowanego po prawie 80 latach pomnika, którym społeczeństwo uczciło ofiarę walczących w Legionach Józefa Piłsudskiego mieszkańców Dziedzic, Czechowic i okolicznych miejscowości.

Zbudowany jako wyraz wdzięczności dla licznej, 40-osobowej grupy ochotników, którzy wyruszyli z Dziedzic do Legionów, Pomnik Wolności stanął w 1924 r., w 10. rocznicę wymarszu legionistów. Został zburzony przez hitlerowców w 1939 r., a władze komunistyczne nie zgadzały się na przywrócenie tej części historii ludzkiej pamięci.
Pomnik został odbudowany wspólnym staraniem społeczeństwa, władz samorządowych, a także przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - jako upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stanął w innym niż pierwotnie miejscu, bo teraz jest tam ruchliwa ulica. Jego nowej lokalizacji została nadana nowa nazwa - skwer Stulecia, a jednym z punktów uroczystości odsłonięcia pomnika było posadzenie Dębu Wolności.
W odsłonięciu monumentu odbudowanego według pierwowzoru uczestniczyli licznie zebrani mieszkańcy, a symbolicznie przecięli wstęgę: syn legionisty Tadeusz Janik, burmistrz Marian Błachut i przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny. Pomnik Wolności poświęcił dziekan czechowicki ks. prał. Andrzej Raszka, a w uroczystości wzięli udział także proboszczowie parafii dekanatu. W podstawie obelisku umieszczone zostały urny z ziemią z Katynia, a także ze Starego Grodkowa. To miejsca, w których zginęli walczący o wolność Polski mieszkańcy Czechowic i Dziedzic. W Grodkowie zamordowano grupę żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonych przez mjr. Henryka Flamego "Bartka".
Podczas uroczystości odczytane zostały listy marszałka Sejmu RP, marszałka Senatu RP oraz prezesa IPN. Swój nowy sztandar, poświęcony przez ks. prał. Raszkę, otrzymali uczniowie czechowickiej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego, którzy też zaprosili mieszkańców do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.